Vabljeni na predavanje za izvolitev v znanstveno raziskovalni naziv znanstvena sodelavka, Dr. Tinkare Tinta: »Vpogled v strukturo in funkcijo bakterijske združbe v dinamičnem obalnem morskem ekosistemu (Tržaški zaliv, S Jadran)«

06 jan
Vabljeni na predavanje za izvolitev v znanstveno raziskovalni naziv znanstvena sodelavka, Dr. Tinkare Tinta: »Vpogled v strukturo in funkcijo bakterijske združbe v dinamičnem obalnem morskem ekosistemu (Tržaški zaliv, S Jadran)«

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

Predavanje bo potekalo v petek, 9.1.2015 ob 9.00 uri, na Morski Biološki postaji, Fornače 41, v Piranu, v seminarski sobi (2. nadstropje).

Nacionalni inštitut za biologijo Vas vabi, da se udeležite predavanja za izvolitev v znanstveno raziskovalni naziv znanstvena sodelavka,


Dr. Tinkare Tinta

Morska Biološka Postaja


»Vpogled v strukturo in funkcijo bakterijske združbe v dinamičnem obalnem morskem ekosistemu (Tržaški zaliv, S Jadran)«,

Predavanje bo potekalo v petek, 9.1.2015 ob 9.00 uri,
na Morski Biološki postaji, Fornače 41, v Piranu, v seminarski sobi (2. nadstropje).


Povzetek predavanja:

Spremenljivi vnosi anorganskih in organskih hranil vplivajo na strukturo in funkcijo bakterijske združbe v morskih ekosistemih. Interakcije med morskimi mikrobi in organsko snovjo vplivajo na kroženje elementov (ogljik, fosfor, dušik itd.) in s tem posledično na biogeokemični status oceanov in svetovne klime. Dinamični Tržaški zaliv (S Jadran) predstavlja modelno področje za raziskave naravnih in antropogenih vplivov na delovanje obalnim morskih ekosistemov. V sklopu predavanja bodo predstavljeni rezultati dosedanjih raziskav spreminjanja abundance, produkcije ter vrstne sestave bakterijske združbe glede na spreminjajoče fizikalno-kemijske okoljske parameter (temperatura, slanost, kisik ter anorganske in organske hranilne snovi), kot tudi biološke parametre (kot so koncentracija klorofila, pojavljanje različnih fitoplanktonskih vrst in masovno pojavljanje želatinoznega zooplanktona) v pelagialu Tržaškega zaliva. Kot primer aplikativnosti tovrstnih raziskav bo predstavljena študija diverzitete in aktivnosti deoksiribonukleozid kinaz (dNKs) v morskih bakterijah, encimov, ki so sicer vključenih v biosintezo nukleotidov in se med drugim uporabljajo kot samomorilski geni pri genski terapiji raka ter pri encimatski sintezi prekurzorjev nukleinskih kislin. Interakcije med mikrobi in organsko snovjo na mikro nivoju pa pričenjamo razumeti šele sedaj in bi jih morali bolj podrobno študirati, da bi lahko razumeli in napovedali odziv morskih ekosistemov na naravne in antropogene vplive iz okolja. V okviru predavanja bodo tako predstavljeni tudi preliminarni rezultati trenutnih raziskav interakcij med izbranimi morskimi mikrobi in različnimi tipi organske snovi na mikro skali, na nivoju posamezne celice, ki predstavljajo nadaljevanje dosedanjih raziskav in pomenijo nov korak k razumevanju vloge mikrobov pri delovanju obalih morskih ekosistemov.

Predavanje bo potekalo v slovenskem jeziku.

Vljudno vabljeni!

Vabilo