Organization

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInPrint me

Governing Board:

Mandate: 22. 6. 2018 - 22. 6. 2022

  • dr. Franci Demšar (Nakvis) – president
  • dr. Maja Ravnikar (NIB)
  • dr. Uroš Urleb (Lek d.d.)
  • dr. Eva Batista (MIZŠ.)
  • dr. Ruth Rupreht (MOP) 

Director

Current Director is Assoc. Prof. Matjaž Kuntner, PhD.

Assistant Director for Finance, Accounting, and Human Resources:
Franc Potočnik, MSc

Assistant Director for Technology Transfer:
Jure Vindišar, MSc

Counselor to the Director, Scientific Counsellor:
Prof. Tamara Lah Turnšek, PhD

 

Mandate: 17. 6. 2020 - 16. 6. 2024

Prof. Dr. Marina Dermastia, President 

Assist. Prof. Dr. Bojana Žegura, Vice-president 

Assoc. Prof. Matjaž Kuntner, PhD, Director NIB

Prof. Dr. Kristina Gruden

Prof. Dr. Lovrenc Lipej

Dr. Nataša Mori

Assoc. Prof. Patricija Mozetič

Dr. Martina Orlando Bonaca

Assist. Prof. Dr. Al Vrezec

Assist. Prof. Dr. Anže Županič