22 feb
NIB - Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju 2021

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni


Organizacijski odbor mednarodnega virtualnega simpozija: »V vrtincu sprememb: povezanost vode, življenja in podnebja,” dobitnik priznanja Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju 2021




Ljubljana, 22. februar 2022 – Slovenska znanstvena fundacija je s priznanjem Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju 2021 Organizacijskemu odboru nagradila aktualen in angažiran simpozij, ki sta ga lani oktobra organizirala Nacionalni inštitut za biologijo in gibanje Mladi za podnebno pravičnost. Medijski partner simpozija je bila agencija STA. Povzetek - Okoljski manifest - je na voljo najširši javnosti.

“Poslanstvo raziskovalcev je tudi komuniciranje kompleksne znanosti in povezovanje našega znanja z razumevanjem neznanstvene javnosti. To je bil naš ključni cilj v kritičnem trenutku lanskega COP26, ko je bil cel svet senzibiliziran za okoljske/podnebne teme. Sodelovanje z gibanjem Mladi za podnebno pravičnost, samoorganiziranega, demokratičnega in raznolikega gibanja več kot sto posameznic in posameznikov iz vse Slovenije, ki se zavzemajo za dostojno življenje vseh na ohranjenem planet je bila zavestna odločitev NIB-a, saj je ob vseh okoljskih problemih pomembno vključevanje več generacij in dialog vseh relavantih ved o okolju”, je povedala prof. dr. Tamara Lah Turnšek, idejna pobudnica tega simpozija in zaključila: “V imenu vseh članov Organizacijskega odbora, se zahvaljujem predlagateljici za nagrado Prometej, uveljavljeni znanstveni novinarki Mojci Vizjak Pavšič.”

“S simpozijem povezujemo družbeno angažiranost znanosti in strokovnost civilne družbe. Preplet med znanostjo in družbo oziroma dejanji in voljo mladi vidimo kot preplet, ki ga družba za reševanje sodobnih kompleksnih problemov nujno potrebuje. Vesel sem, da je bilo to sodelovanje opaženo in  da je bil pomen dialoga prepoznan, tudi z vidika interpretacije okoljske problematike širši javnosti«, je povedal Izidor Ostan Ožbolt, član gibanja in nadaljeval: »Mislim, da je treba izpostaviti dejstvo, da je NIB na področju okolja s tem simpozijem vzpostavili svež model vsebinskega povezovanja znanosti s civilnim gibanjem
 
Simpozij je potekal 14. in 15. oktobra 2021 in tako časovno sovpadal s prvim delom 15. konference pogodbenic o Konvenciji o biološki raznovrstnosti (COP15) in tik pred 26. konferenco pogodbenic o podnebnih spremembah (COP26), vsebinski fokus simpozija pa so bili vodni ekosistemi. Na dogodku je sodelovalo 21 predavateljev iz Slovenije, Francije, Brazilije in Avstralije. Medijski partner dogodka je bila agencija STA, kar je povečalo vidnost dogodka zlasti med mediji. Preko kanalov družbenih in socialnih omrežij NIB je promocija simpozija zabeležila več kot 59.700 prikazov, na dogodek se je prijavilo več kot 300 poslušalcev, aktivno jih je oba dneva poslušalo več kot 400.

Knjiga povzetkov simpozija je na voljo tukaj.
Posnetki simpozija so na voljo na tej povezavi in bodo na voljo v obliki podkastov na spletni strani Znanost na cesti.