12 maj
Javni razpis za mlade raziskovalce 2021

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni


Na osnovi 112. člena Pravilnika o postopkih (so)financiranja, ocenjevanja in spremljanju izvajanja raziskovalne ter Sklepa o dodelitvi mentorskih mest raziskovalnim programom v letu 2021 in okvirnem številu mentorskih mest raziskovalnim programom za čas trajanja raziskovalnega programa št. 6315-18/2020-21 z dne 01. 04. 2021


                                                   


 

NACIONALNI INŠTITUT ZA BIOLOGIJO,
Večna pot 111, Ljubljana

objavlja

JAVNI RAZPIS ZA MLADE RAZISKOVALCE (m/ž)




Razpisujemo možnost podiplomskega usposabljanja mladih raziskovalcev pri naslednjih mentorjih v navedenih programskih skupinah:

-    dr. Tanja Dreo, Programska skupina: Biotehnologija in sistemska biologija rastlin
-    dr. Polona Kogovšek, Programska skupina: Okoljska in aplikativna virologija: virusi, prijatelji in sovražni
-    dr. Martina Orlando Bonaca, Programska skupina: Raziskave obalnega morja
-    dr. Marko Petek, Programska skupina: Biotehnologija in sistemska biologija rastlin
-    dr. Anamarija Žagar, Programska skupina: Združbe, interakcije in komunikacije v ekosistemih



Naslov: Sledenje, določanje in preučevanje povzročiteljev bolezni s poudarkom na novih molekularnih pristopih
Programska skupina: Biotehnologija in sistemska biologija rastlin (P4-0165), vodja prof. dr. Kristina Gruden
Mentor: dr. Tanja Dreo
Naziv področja: Biotehnologija

Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen v delo mlade, vztrajne in dinamične skupine bakteriologov, vpete v nacionalne in mednarodne raziskave povzročiteljev bolezni rastlin in človeka, njihove biologije, raznolikosti in določanja v rastlinah in drugih okoljih. Skupina je vodilna na področju diagnostike varstva rastlin v svetovnem merilu z dolgoletnimi izkušnjami razvoja molekularnih testov, organiziranja primerjalnih testov, oblikovanja mednarodnih standardov ter njihovega učinkovitega prenosa v prakso v dobro vseh deležnikov.
Laboratoriji v katerih bo kandidat/ka opravljal/a raziskovalno delo s sodelavci iz Slovenije in tujine, so opremljeni z najmodernejšo raziskovalno opremo in imajo vzpostavljen sistemom kakovosti. Kandidat/ka bo sodeloval/a pri nacionalnih in mednarodnih projektih z veliko možnostmi mreženja. Preko dela in z udeležbo na različnih delavnicah bo kandidat/ka osvojil/a veščine, ki omogočajo uspešno kariero po zaključku doktorata, dobro zaposljivost in osebno rast, med drugim sposobnosti za kritično razmišljanje, občinstvu prilagojeno poročanje in komuniciranje, timsko delo, projektno načrtovanje in vodenje, poznavanje sistema kakovosti in podobno.
Od kandidata/kandidatke pričakujemo veselje do raziskovanja neznanega, ustvarjalnost, samoiniciativnost, zdravo kritično presojo, sposobnost timskega dela in deljenje želje po razvoju novih smeri. Zaradi mednarodne vpetosti laboratorija je nujno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo mikrobiološke, biološke, biokemijske, biotehnološke ali druge tehnične smeri in izkušnje z delom v bakteriološkem in molekularnem laboratoriju.
Prednost bodo imeli kandidati/tke z izkušnjami z delom z bakterijami in obdelavo podatkov z bioinformatskimi/statističnimi pristopi. Predvideno raziskovalno delo bo osredotočeno na generične pristope določanja bakterijskih povzročiteljev bolezni v različnih vzorcih, med drugim tudi z določanjem DNA črtnih kod, visokozmogljivostnim tarčnim sekveniranjem (npr. IonTorrent, Illumina) ter njihovo dopolnitev s klasičnimi mikrobiološkimi metodami in uporabo osnovnih tehnik molekularne biologije (PCR, real-time PCR, digitalna PCR). Program usposabljanja mladega raziskovalca in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbrano/nim kandidatko/kandidatom.
Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo na Oddelku za biotehnologijo in sistemsko biologijo v Ljubljani.
Informacije: dr. Tanja Dreo, e-naslov: tanja.dreo@nib.si .


Naslov: Raziskave biologije in obstojnosti mikrobov v okolju
Programska skupina: Okoljska in aplikativna virologija: virusi, prijatelji in sovražniki (P4-0407), vodja prof. dr. Jana Žel
Mentorica: dr. Polona Kogovšek
Naziv področja: Biotehnologija

Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen v dinamično in svetovno znano skupino virologov in molekularnih biologov. Skupina je zaradi odličnega poznavanja biologije in mikrobiologije ter razvoja novih, modernih pristopov določanja in raziskovanja mikroorganizmov vzpostavila postopke vrednotenja protimikrobnih učinkovin in testiranja zaščitne opreme in je vključena v mednarodne projekte s področja biologije, epidemiologije in identifikacije mikrobov, npr. EU projekte spremljanja in identifikacije patogenih mikroorganizmov v zraku.  
Kadidat/ka bo raziskovalno delo opravljal/a v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo, vzpostavljenim sistemom kakovosti in s sodelavci, ki prihajajo iz Slovenije in mednarodnega okolja. Sodeloval/a bo pri mednarodnih projektih ter z najboljšimi raziskovalnimi inštitucijami v Sloveniji in tujini kakor tudi z visokotehnološkimi slovenskimi in tujimi podjetji, ki so naši partnerji. Preko dela in z udeležbo na različnih delavnicah bo kandidat/ka osvojil/a veščine, ki omogočajo uspešno kariero po zaključku doktorata, dobro zaposljivost in osebno rast, med drugim: sposobnosti za kritično razmišljanje, občinstvu prilagojeno poročanje in komuniciranje, timsko delo, projektno načrtovanje in vodenje, poznavanje sistema kakovosti in podobno.  
Od kandidata/kandidatke pričakujemo željo po raziskovanju nepoznanega, ustvarjalnost, samoiniciativnost, zdravo kritično presojo in sposobnost timskega dela. Zaradi dela v okviru mednarodnih sodelovanj je nujno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo biološke, mikrobiološke, biokemijske, biotehnološke ali druge sorodne smeri in zaželene so izkušnje z delom v molekularnem laboratoriju. Predvideno raziskovalno delo bo povezovalo znanja različnih področij znanosti, predvsem pa virologije, biotehnologije in bioinformatike. Raziskave bodo usmerjene v razumevanje biologije in epidemiologije različnih povzročiteljev bolezni. Delo bo obsegalo analize z različnimi molekularnimi metodami, kot so kvantitativna in digitalna PCR, visokozmogljivo sekvenciranje in druge, ter interpretacijo rezultatov in razvoj novih učinkovitih diagnostičnih pristopov, vse z namenom reševanja aktualnih problemov. Program usposabljanja mladega raziskovalca in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbrano/nim kandidatko/kandidatom.
Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo na Oddelku za biotehnologijo in sistemsko biologijo v Ljubljani.
Informacije: dr. Polona Kogovšek,e-naslov: polona.kogovsek@nib.si, tel.: 059 23 28 29.



Naslov: Ekologija ogroženih gozdičkov jadranskih rjavih alg in rešitve za njihovo obnovo
Programska skupina: Raziskave obalnega morja (P1-0237), vodja izr. prof. dr. Patricija Mozetič
Mentor: dr. Martina Orlando Bonaca
Naziv področja: Biologija

Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen/a v dinamično raziskovalno okolje Morske biološke postaje Piran. Raziskovalna skupina je interdisciplinarno usmerjena, z mnogimi mednarodno uveljavljenimi raziskovalci.
Od kandidatke/kandidata pričakujemo, da bo imel/a izobrazbo biološke smeri. Prednost pri izbiri bodo imeli tisti kandidati/ke, ki že imajo izkušnje sodelovanja pri raziskovalnem delu. Poleg samostojnosti, samoiniciativnosti, sposobnosti posredovanja rezultatov in pisanja znanstvenih objav, sposobnosti kritičnega razmišljanja in timskega dela, je zaželena tudi zainteresiranost za dodatno izobraževanje v tujini. Nujno je kvalitetno znanje angleškega jezika in potapljaški izpit.
Pričakujemo, da bo kandidat/ka svoje znanje dopolnjeval/a na različnih delavnicah, konferencah in s sodelovanjem na mednarodnih projektih, kar bo omogočalo uspešno kariero po zaključku doktorata, dobro zaposljivost, sposobnost projektnega načrtovanja in vodenja.
Delo kandidatke/kandidata bo usmerjeno v raziskave ekologije gozdičkov jadranskih rjavih alg in v testiranje rešitev za njihovo obnovo. Predvsem gozdički, ki jih tvorijo vrste iz rodu Cystoseira s.l., so med najbolj produktivnimi v Sredozemskem morju. Nudijo tudi številne ekosistemske storitve, saj omogočajo visoko primarno produkcijo in vire hrane, cikel hranil, podlago za naselitev, zaščito pred plenilci in zavetišča pred različnimi motnjami. Zaradi antropogenih pritiskov v zadnjem desetletju opažamo krčenje in ponekod tudi izginjanje gozdičkov rjavih alg na priobalnem kamnitem dnu, kar štejemo za kazalnik degradacije okolja. Kandidatka/kandidat bo raziskoval/a ekologijo gozdičkov rjavih alg, pritiske, ki vplivajo na njihovo regresijo in njihov pomen za obrežno ribjo združbo, ob uporabi potapljaških nedestruktivnih metod, ki smo jih razvili na Morski biološki postaji Piran. Obenem bo testiral/a obstoječe protokole in razvijal/a nove metode za gojenje rjavih alg ex situ, z namenom preizkusiti možnost obnove opustošenih obalnih območij s presaditvijo gojenih mladih steljk. Program usposabljanja mlade/ga raziskovalke/ca z natančno vsebino doktorata bo dokončno dopolnjena z izbrano/nim kandidatko/kandidatom.
Informacije: dr. Martina Orlando Bonaca, e-naslov: martina.orlando@nib.si .


Naslov: Identifikacija in razumevanje vloge ključnih genov v omrežju odgovora rastlin krompirja na stres s pristopi bioinformatike in molekularne biologije
Programska skupina: Biotehnologija in sistemska biologija rastlin (P4-0165), vodja prof. dr. Kristina Gruden
Mentor: dr. Marko Petek
Naziv področja: Biotehnologija

Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen v dinamično in svetovno znano skupino rastlinskih sistemskih biologov, ki so vpeti tako v raziskovalne projekte znotraj slovenskega, kot tudi širšega evropskega in svetovnega prostora. Skupina je sestavljena interdisciplinarno in vključuje biologe, mikrobiologe, ter biotehnologe, kot tudi matematike, inženirje ter bioinformatike. Kandidat/ka bo raziskovalno delo bo opravljal/a v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo, vzpostavljenim sistemom kakovosti in s sodelavci, ki prihajajo iz Slovenije in mednarodnega okolja. Sodeloval/a bo pri mednarodnih projektih ter z najboljšimi raziskovalnimi inštitucijami v Sloveniji in tujini kakor tudi z visokotehnološkimi slovenskimi in tujimi podjetji, ki so naši partnerji. Preko dela in z udeležbo na različnih delavnicah bo kandidat/ka osvojil/a veščine, ki omogočajo uspešno kariero po zaključku doktorata, dobro zaposljivost in osebno rast, med drugim sposobnosti za kritično razmišljanje, občinstvu prilagojeno poročanje in komuniciranje, timsko delo, projektno načrtovanje in vodenje, poznavanje sistema kakovosti in podobno.  
Od kandidata/kandidatke pričakujemo željo po raziskovanju nepoznanega, ustvarjalnost, samoiniciativnost, zdravo kritično presojo in sposobnost timskega dela. Zaradi mednarodne vpetosti laboratorija je nujno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo biološke, mikrobiološke, biokemijske, biotehnološke ali druge tehnične smeri in izkušnje z delom v molekularnem laboratoriju. Prednost bodo imeli kandidati/tke z izkušnjami obdelave podatkov z bioinformatskimi/statističnimi metodami. Predvideno raziskovalno delo bo povezovalo znanja različnih področij znanosti, rastlinske molekularne biologije in sistemske biologije. Raziskava bo potekala na področju mehanizmov imunskega odziva rastlin na biotski in abiotski stres in bo obsegala bioinformatsko analizo genomskih in transkriptomskih podatkov, visokozmogljivostno sekvenciranje (Illumina, Oxford Nanopore Technologies) in uporabo osnovnih tehnik molekularne biologije (PCR, qPCR, kloniranje promotorjev). Program usposabljanja mladega raziskovalca in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbrano/nim kandidatko/kandidatom.
Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo na Oddelku za biotehnologijo in sistemsko biologijo v Ljubljani.
Informacije: dr. Marko Petek, e-naslov: marko.petek@nib.si .


Naslov: Uporaba integrativnega eko-fiziološkega pristopa k razumevanju medvrstnih interakcij simpatričnih vrst kuščaric
Programska skupina: Oddelek za raziskave organizmov in ekosistemov (P1-0255), vodja prof. dr. Meta Virant Doberlet
Mentorica: dr. Anamarija Žagar
Naziv področja: Biologija

Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen v integrativno raziskovalno skupino kemikov, terenskih biologov, ekologov in molekularnih biologov, kjer so glavna področja ekološke raziskave različnih nivojev (od molekulskega do ekosistemskega nivoja), razumevanje njihovih povezav ter proučevanje funkcionalnih lastnosti, fiziologije in vedenja organizmov. Raziskovalno delo bo opravljal/a z uporabo najnovejše terenske opreme in v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo, vzpostavljenim sistemom kakovosti in s sodelavci, ki prihajajo iz Slovenije in mednarodnega okolja. Tekom svojega dela bo sodeloval/a pri nacionalnih in mednarodnih projektih. Preko dela in s spodbujanjem udeležbe na različnih delavnicah, raziskovalnih obiskih v tujini in povezovanjih z drugimi raziskovalci v projektih bo kandidat/ka osvojil/a veščine potrebne za samostojno raziskovalno delo po zaključku doktorata. Preko rednega udeleževanja sestankov skupine in projektnih konzorcijev, predstavljanja svojega dela, udeležbe na nacionalnih in mednarodnih konferencah bo kandidat/ka med drugim sposobnosti pridobil/a tudi veščine za občinstvu prilagojeno poročanje in komuniciranje, timsko delo, projektno načrtovanje, sodelovanje in podobno.
Od kandidata/kandidatke pričakujemo željo po terenskem raziskovalnem delu s plazilci, fizično kondicijo za delo v visokogorju, delo v laboratoriju, ustvarjalnost, samoiniciativnost, zdravo kritično presojo, sposobnost timskega dela in organizacije dela. Zaradi dela v okviru mednarodnih projektov je nujno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo biološke ali druge sorodne smeri in izkušnje s terenskim delom s plazilci. Predvideno raziskovalno delo bo povezovalo znanja različnih področij znanosti, predvsem pa ekologije, fiziologije in vedenja organizmov. Program usposabljanja mladega raziskovalca/raziskovalke in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbranim/o kandidatom/kandidatko.
Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo na Oddelku za raziskave organizmov in ekosistemov v Ljubljani.
Informacije: dr. Anamarija Žagar, e-naslov: anamarija.zagar@nib.si, tel.: 059 23 27 45.


Kandidati morajo, poleg zgoraj navedenih, obvezno izpolnjevati tudi pogoje iz 113. člena Pravilnika o postopkih (so)financiranja, ocenjevanja in spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti (dosegljiv na spletni strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije – ARRS - http://www.arrs.si/sl/akti/20/prav-sof-ocen-sprem-razisk-dej-okt20.asp)


Vloge naj, poleg življenjepisa kandidata/kandidatke v obliki Europass CV, vsebujejo tudi:
- dokazilo o povprečni oceni vseh izpitov in vaj na dodiplomskem študiju, t.j. na l. in ll. bolonjski stopnji
- dokazilo o morebitnem zaključenem znanstvenem magisteriju;
- podatek ali ste že vpisani na doktorski študij – priložiti potrdilo o vpisu;
- dokazila o morebitnih o prejetih nagradah in priznanjih;
- podatke o objavljenih znanstvenih člankih z navedbo ali gre za avtorstvo ali soavtorstvo (s kakšnim sorazmernim delom) – priložiti izpis iz COBISS;  
- podatke o morebitnem dosedanjem sodelovanju pri raziskovalnem delu – navedbam je potrebno priložiti čimbolj podroben opis dosedanjega sodelovanja z morebitnimi referencami.

Če kandidat še ni zaključil ll. stopnje dodiplomskega študija, se pričakuje, da bo to obveznost opravil najpozneje do 15. 9. 2021.

V vlogi navedite, h kateremu mentorju se prijavljate, navedena naj bosta tudi vaša kontaktni elektronski naslov in telefonska številka.

Vloge kandidatov bodo na osnovi 114. člena Pravilnika o postopkih (so)financiranja, ocenjevanja in spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti ocenjene po naslednjih merilih:
1.    povprečna ocena vseh izpitov in vaj (brez diplome) na univerzitetnem študijskem programu, sprejetem v Republiki Sloveniji pred 11. junijem 2004, oziroma na študijskem programu prve stopnje in študijskem programu druge stopnje; opravljenih mora biti najmanj 80 odstotkov vseh izpitov in vaj - toliko točk, kolikor povprečna ocena presega 8,00 (npr. 0,32);
2.    že zaključen magisterij, dosežen po magistrskem študijskem programu, sprejetem v Republiki Sloveniji pred 11. junijem 2004 – 0,50 točke;
3.    vpis v študijski program tretje stopnje – 0,50 točke;
4.    prejete nagrade oziroma priznanja –  do 1,00 točka;
5.    objavljeni članki – do 1,00 točka;
6.    sodelovanje pri raziskovalnem delu – do 1,00 točka;
7.    ocena razgovora s kandidatom – do 3,00 točke.

Vloge z dokazili o izpolnjevanju razpisnih pogojev pošljite najkasneje do 14. junija 2021 po elektronski pošti na naslov kadrovska.sluzba@nib.si.

Upoštevali bomo le vloge, ki bodo prispele na naslov v navedenem roku.
Kandidati bodo o rezultatih razpisa obveščeni po elektronski pošti na naslov, naveden v vlogi.