22 avg
Vabljeni na dan odprtih vrat Nacionalnega inštituta za biologijo, 5. oktobra 2011

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

Nacionalni inštitut za biologijo bo tudi v okviru letošnjega že 17. slovenskega festivala znanosti odprl svoja vrata, v sredo 5. oktobra 2011.

Vodeni in brezplačni ogledi bodo potekali vsako polno uro med 9.00 in 15.00, izpred recepcije. 

Za več informacij kontaktirajte ga. Heleno Končar, T: 059 232 702, E: helena.koncar@nib.si .



Foto: Eksperimentalno delo v laboratoriju Oddelka za biotehnologijo in sistemsko biologijo; Arhiv FITO

Obiskovalcem bomo na zanimiv in eksperimentalen način predstavili delo v vsakem izmed naših oddelkov, ki delujejo v Ljubljani:

  • Oddelek za biotehnologijo in sistemsko biologijo se ukvarja s tremi glavnimi področji raziskav: omikami, mikrobiologijo in gensko spremenjenimi organizmi. Pri raziskavah uporabljajo vrhunsko raziskovalno opremo instrumentalnega Centra Planta.
  • Oddelek za gensko toksikologijo in biologijo raka se ukvarja z ekotoksikologijo, genetsko toksikologijo in biologijo raka. V okviru treh osnovnih področij raziskuje vodne ekosisteme in vplive onesnaževanja, poškodbe genskega materiala ter nastanek in razvoj rakavih obolenj.
  • Na Oddelku za ekologijo sladkovodnih in kopenskih ekosistemov izvajajo pet glavnih področij raziskovanja, ki zajemajo proučevanje sladkovodnih in kopenskih ekosistemov, vpliv okoljskih dejavnikov in človeka na okolje ter na podlagi pravil taksonomije razvrščajo organizme v skupine.
  • Raziskave Oddelka za entomologijo so osredotočene na bazična področja biologije žuželk. Raziskujejo komunikacijo tako na vedenjskem kot nevronalnem nivoju, primerjalno in evolucijsko nevrobiologijo, vpliv bolezni na vedenje in fiziologijo ter populacijsko genetiko.
  • V okviru NIB deluje tudi dislocirana enota Morska biološka postaja Piran (MBP). Je edina slovenska ustanova, ki proučuje morje in spremlja njegovo kvaliteto. Raziskovalci MBP so osredotočeni na raziskave s področij fizikalne, kemijske in biološke oceanografije.

Nacionalni inštitut za biologijo se bo s svojo stojnico predstavil tudi na samem festivalu, ki bo potekal od 4. - 6. oktobra v Cankarjevem domu v Ljubljani. Udeležili se bomo sejma eksperimentov, 6. oktober 2011, 13.00 – 14.00 pa bo v CD potekalo predavanje dr. Špela Baebler: SISTEMSKA BIOLOGIJA: UPORABA V BIOTEHNOLOGIJI.


17. slovenski festival znanosti


Slovenska znanstvena fundacija bo letos organizirala 17. slovenski festival znanosti z mednarodno udeležbo, ki bo potekal od 4. do 6. oktobra 2011 v Cankarjevem domu v Ljubljani pod geslom »Planetarni izzivi za danes in jutri«.
Leto 2011 je Organizacija Združenih narodov na predlog Unesca razglasila za Mednarodno leto kemije in Mednarodno leto gozdov zato bodo glavne teme kemija in gozdovi; pa tudi energija, breztežnost, umetniki o znanosti ter vezi med kulturami. Prav tako bomo na festivalu proslavili tudi pomembne obletnice velikih slovenskih osebnosti in vsakemu posvetili en festivalski dan. Tako bo torek, 4. oktobra dan kemika Maksa Samca, 5. oktober dan polihistorja Janeza Vajkarda Valvasorja in 6. oktober dan zdravnika in fiziologa Santorija Santorija.
V Slovenski znanstveni fundaciji smo ponosni, da lahko mladim s pomočjo dogodkov na festivalu približamo znanost z različnih področij na zabaven, zanimiv in njim prijazen način.

Več o festivalu http://www.szf.si/aktualno/novica/17.-slovenski-festival-znanosti-z-mednarodno-udelezbo-96.html