
Ob Svetovnem dnevu oceanov vas v petek, 9. junija 2023 vabimo, da nas obiščete na Dnevu odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.
Udeležite se lahko vodenih ogledov, interaktivnih delavnic za otroke in mladostnike ter zanimivih predavanj in predstavitev.

Modra rast (en. Blue Growth, BG) in trajnostna modra strategija, ki vključujeta tudi morsko (modro) biotehnologijo (MBT), sta dolgoročni strategiji, ki naj bi okrepili trajnostni razvoj. Svetovno tržišče za področje MBT naj bi leta 2025 doseglo 5.5 milijard €, pri čemer velja Evropa za območje z visokim potencialom zaradi večinoma še neodkritih morskih naravnih virov. Ker se povprečna starost svetovnega prebivalstva povečuje, si ljudje vseh starosti želijo ohranjati zdrav videz. Zato se dermo-kozmetični trg vse bolj širi in naj bi se v naslednjih 10 letih podvojil. Snovi živalskega izvora in produkti organske sinteze so pri dermo-kozmetičnih izdelkih nezaželeni, zato je izolacija učinkovin iz morskih (mikro)organizmov velikega komercialnega in industrijskega pomena. Alge so postale poglavitni industrijski vir naravnih bioaktivnih snovi, ki imajo koristne učinke na kožo, npr. UV-zaščita in zdravljenje starajoče kože.

NIB je skupaj z drugimi evropskimi institucijami, vključno z OGS, ISPRA in HCMR, sodeloval v študiji o vzhodnem Sredozemlju, ki predlaga metodo za izboljšanje nadzora kakovosti podatkov o onesnaževalih

V okviru projekta SHAREMED v katerem sodeluje tudi Morska biološka postaja Piran Nacionalnega inštituta za biologijo, vas vabimo, da se udeležite SHAREMED mednarodne delavnice.
Projekt SHAREMED ocenjuje in obravnava skupne in nove izzive v zvezi s čezmejnimi grožnjami in onesnaževanjem morskega okolja v Sredozemlju ter skupne učinkovite sisteme opazovanja, ki so potrebni za njihovo spremljanje ter podporo odločitvam in ukrepom.

Ob letošnjem svetovnem dnevu oceanov, ki ga obeležujemo 8. junija, so Združeni narodi (ZN) pozivali k skupni akciji vseh deležnikov v svetovni družbi za oživitev morij in oceanov. S tem ZN poudarjajo pomen sodelovanja za vzpostavitev novega ravnovesja z oceani, ki ne bo le izčrpavalo njihovega obilja, temveč jim bo pomagalo obnoviti življenje v njem. In temu je namenjena tudi pobuda Združenih narodov za mednarodno Desetletje oceanov, s sloganom »znanost, ki jo potrebujemo, za ocean kot si ga želimo«.