
30. obletnica članstva Republike Slovenije v UNESCO
30. OBLETNICA ČLANSTVA REPUBLIKE SLOVENIJE V ORGANIZACIJI ZDRUŽENIH NARODOV ZA IZOBRAŽEVANJE, ZNANOST IN KULTURO – UNESCO in 30. OBLETNICA USTANOVITVE SLOVENSKE NACIONALNE KOMISIJE ZA UNESCO
V petek, 7. oktobra 2022, je v Bohinju potekalo praznovanje 30. obletnice članstva Republike Slovenije v Organizaciji združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo – UNESCO in 30. obletnice ustanovitve Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. Dogodka smo se udeležili tudi nekateri člani Nacionalnega odbora za Medvladno oceanografsko komisijo in Nacionalnega odbora za Desetletje oceanov.

Informativna zgibanka »NEVARNOSTI V MORJU, KI VEČINOMA TO NISO«
Na Morski biološki postaji Nacionalnega inštituta za biologijo smo pripravili poljudno informativno zgibanko namenjeno širši javnosti in predvsem kopalcem v našem morju. V njej smo pojasnili nekatere od stvari, ki s svojim pojavljanjem odvračajo turiste od kopanja v morju ali jim celo povzročajo strah. To so meduze, rebrače, morski metuljček in morske trave.
Publikacijo smo izdali s finančno podporo Urada za UNESCO (Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport) v okviru programa NO IOC pri Slovenski nacionalni komisiji za UNESCO v letu 2020.
Informativno zgibanko lahko dobite na naslednji povezavi.

Izšla je knjiga "Pol stoletja dolga pot Morske biološke postaje Piran 1969 - 2019"
Morska biološka postaja Piran Nacionalnega inštituta za biologijo (MBP NIB) je edina slovenska raziskovalna enota, ki se ukvarja izključno z raziskavami morskih ekosistemov, ter s pridobljenim znanjem in razumevanjem procesov in sprememb v morju zagotavlja strokovne temelje za trajnostni razvoj morskega in obalnega prostora.
V letu 2019 je minilo 50 let od njene ustanovitve in v ta namen smo zaposleni na MBP NIB delček tega znanja, skupaj s kratkim zgodovinskim pregledom in prgiščem drugih morskih zanimivosti prelili v knjigo. Z njo smo želeli dostojno obeležiti prvih petdeset let obstoja, ter slikovito in jedrnato predstaviti opravljeno delo in spoznanja tako za strokovno kot tudi širšo javnost.
Obeleženje Svetovnega dneva oceanov na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo
SPOROČILO ZA JAVNOST:
Obeleženje Svetovnega dneva oceanov na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo

Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran, 7. 6. 2019
Vabimo vas na Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran
Nacionalnega inštituta za biologijo,
v petek, 7. 6. 2019, ob Svetovnem dnevu oceanov na temo
''Skupaj lahko zaščitimo in ohranimo naš ocean''

Slanuše ali halofiti Piranskih solin
Po dveh letih nadaljujemo z opisom Piranskih solin, tokrat slanoljubih rastlin, imenovanih tudi slanuše ali halofiti. Fotografije slanuš z opisi so lično predstavljene na izobraževalnih tablicah v okviru projekta Nacionalnega odbora IOC, ki ga financira SNK za UNESCO. Izobraževalno gradivo so pripravili sodelavci NIB-Morske biološke postaje v sodelovanju s KP Sečoveljske soline. Več si lahko ogledate na povezavi.
Uredila: Nives Kovač, Iztok Škornik
Fotografije: Iztok Škornik

Obisk Gimnazije Škofja Loka, članice slovenske mreže Unescovih projektnih šol (ASPnet)
Dne 12.6. je Morsko biološko postajo Nacionalnega inštituta za biologijo obiskalo 28 dijakov naravoslovnega oddelka 2. letnika Gimnazije Škofja Loka, v spremstvu učiteljev biologije, kemije in geografije.

Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran, 8. 6. 2018
Vabimo vas na Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran
Nacionalnega inštituta za biologijo,
v petek, 8. 6. 2018, ob Svetovnem dnevu oceanov na temo
''Ohranimo oceane modre – morje brez plastike''

POLŽI ZAŠKRGARJI SLOVENSKEGA MORJA – barviti delček morja zajet med platnice nove monografije
V morju bomo našli neverjetno bogastvo polžev, tudi takih, ki so brez hišice ali pa je ta v obliki notranjih lupinic. Take polže združujemo v skupino polžev zaškrgarjev. Za večino le-teh je značilna izredna barvitost ter nenavadne oblike, kar pritegne mnoge potapljače in podvodne fotografe. Njihova posebnost so tudi posebne spojine, ki jih izločajo, bioaktivne substance, ki so bile včasih uporabljene kot strupi, danes pa so zelo zanimive za farmacevtsko industrijo.
Doslej je bilo za slovensko morje ugotovljenih 141 vrst, med katerimi je bilo kar nekaj vrst, ki so bile prvič zabeležene za slovensko in tudi za Jadransko morje, nekatere pa so zelo redke in pomembne tudi v svetovnem merilu.
Raziskovalci Morske biološke postaje Nacionalnega inštituta za biologijo, prof. dr. Lovrenc Lipej, mag. Domen Trkov in dr. Borut Mavrič, so do sedaj nakopičeno znanje o tej mavrični druščini zbrali in predstavili v novi publikaciji z naslovom »Polži zaškrgarji slovenskega morja«. V njej je prostor našlo vseh 141 vrst, ki so predstavljene z več kot 480 fotografijami, 151 zemljevidi, 142 razpredelnicami in 51 avtorskimi ilustracijami.

Obeleženje Svetovnega dneva oceanov na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo
Svetovni dan oceanov, ki ga praznujemo 8. junija, je postal mednarodni oz. planetarni dogodek, ki se ga vsako leto v različnih oblikah udeleži več milijonov ljudi v več kot 100 državah po svetu. Tudi Morska biološka postaja Piran Nacionalnega inštituta za biologijo (MBP-NIB) je z dnevom odprtih vrat, ki je letos potekal 2. junija 2017, dodala prispevek k temu pomembnemu dogodku. Letošnja tema svetovnega dneva oceanov je bila “Naši oceani, naša prihodnost, morja brez odpadkov”. Plastični odpadki so že dolga leta prepoznani kot velika grožnja oceanom in organizmom v njih. Ne zgolj veliki kosi plastike, ki jih lahko opazimo na obalah in sredi morja kot tujke v našem morju, ampak vsi drobni delci milimetrskih velikosti, nevidni našim očem, ki zaidejo skozi različne poti v prehranjevalno verigo.