
Ob letošnjem svetovnem dnevu oceanov, ki ga obeležujemo 8. junija, so Združeni narodi (ZN) pozivali k skupni akciji vseh deležnikov v svetovni družbi za oživitev morij in oceanov. S tem ZN poudarjajo pomen sodelovanja za vzpostavitev novega ravnovesja z oceani, ki ne bo le izčrpavalo njihovega obilja, temveč jim bo pomagalo obnoviti življenje v njem. In temu je namenjena tudi pobuda Združenih narodov za mednarodno Desetletje oceanov, s sloganom »znanost, ki jo potrebujemo, za ocean kot si ga želimo«.

Spoštovani,
Vabimo vas, da se udeležite zaključnega dogodka projekta TRETAMARA s predstavitvijo rezultatov, ki bo 22. 6. 2022 v prostorih Morske biološke postaje Piran (NIB). Prosimo vse, ki se nameravate dogodka udeležiti v živo na Morski biološki postaji Piran, da svojo prisotnost potrdite do 15. 6. 2022 na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..

V zadnjih dnevih so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča še zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. Na površino tako goste vode se ujamejo še smeti, kar nedvomno doprinese k neprijetnosti pogleda na ta pojav.

Ob Svetovnem dnevu oceanov vas v petek, 10. junija 2022 vabimo, da nas obiščete na Dnevu odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo, ki bo letos ponovno potekal v živo.
Udeležite se lahko vodenih ogledov, interaktivnih delavnic za otroke in mladostnike ter zanimivih predavanj in predstavitev.
Več si lahko preberete v vabilu.

Pri založbi Academic Press je izšla nova znanstvena monografija o razsežnostih problema onesnaževanja morskega okolja s plastiko z naslovom "Plastic pollution and marine conservation", pri kateri so sodelovali raziskovalci Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.
Skoraj šestdeset let po tem, ko so v znanstveni literaturi prvič poročali o onesnaževanju s plastiko, veliko bolje razumemo negativen vpliv plastičnih odpadkov na številne morske organizme. Raziskave v morju in laboratorijski poskusi so potrdili obsežne škodljive učinke, v svetu pa narašča zaskrbljenost zaradi fizične in toksikološke škode, ki jo zaužitje plastičnih odpadkov povzroča naravnim populacijam organizmov.