Sluzenje morja - izjava za javnost
Sluzenje morja, ki je bilo v preteklih dneh sprva opaženo v globljih vodnih slojih, kasneje pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja, je naraven pojav. Sluz nastane zaradi delovanja fitoplanktona, ki pod določenimi pogoji velik delež proizvedene organske snovi izločijo v vodo, vendar natančni vzroki in mehanizmi nastanka še danes niso popolnoma razjasnjeni.
Oceanografska boja Vida po obsežnem remontu ponovno dela
Z veseljem sporočamo novico, da je oceanografska boja Vida po dveh mesecih in pol ponovno operativna in priklopljena na svoji lokaciji. Priklop boje je potekal v sredo, 19.6.2024.
V tem obdobju je bil opravljen pregled stanja trupa boje, brušenje in barvanje trupa, zamenjava in izboljšava električnega napajanja ter druga manjša dela.
Trenutno delujejo vsi senzorji, ki so vezani na trup boje, tako meteorološki podatki kot tudi merilec slanosti in temperature morja na 2,5 m globine. Prav tako delujeta akustični merilec morskih tokov in valov ter kisikov senzor.
Novost je nova podvodna kamera na dnu morja tik pod bojo. Zaradi varčevanja z energijo na boji moramo opraviti še nekaj testov in protokolov. Tako bo v kratkem možno tudi v živo spremljat dogajanje na 21 m globine v Slovenskem morju.
Pogovorni večer o morju z Lovrencem Lipejem v Izoli
V torek, 18. junija 2024, je bil gost tretjega pogovornega večera o morju na izolskem »Largu pri Špini« priznani morski biolog prof. dr. Lovrenc Lipej. Pogovor, ki je potekal o njegovih začetkih, razvoju in znanstvenem delu, je v sproščenem vzdušju in dobrem obisku vodil Dean Jelačin. Okoli 40 poslušalcev je imelo med priliko poslušati o zanimivih dogodkih, povezanih z Lipejevo znanstveno kariero in izolskimi ribiči.
Najdena nova vrsta polža zaškrgarja za Jadransko morje
Raziskovalci Morske biološke postaje so s kolegico Teo Knapič iz Prirodoslovnega Muzeja Slovenije in hrvaškim malakologom Rinom Stanićem poročali o presenetljivi najdbi polža zaškrgarja Dermatobranchus rubidus, ki je bil najden oktobra 2023 v Fiesi. Pred tem ga je Rino Stanić našel med iskanjem školjk na sedimentnem dnu na otoku Braču. Gre za zanimivo najdbo vrste, ki je bila doslej najdena le še v enem primeru v Sredozemskem morju in sicer so našli tri primerke te vrste v bližini Taranta v Jonskem morju. Zaradi nočnega načina življenja in zakopavanja v sediment je možno, da je ta vrsta pogostejša kot kažejo doslej podatki. Prispevek je bil objavljen v hrvaški naravoslovni znanstveni reviji Acta Adriatica.
Nadgradnja sodelovanja z Nacionalnim Parkom Brijuni
Devetega aprila 2024 je bilo na Morski biološki postaji Piran (NIB) organizirano srečanje s strokovnim vodstvom Nacionalnega parka Brijuni iz Hrvaške.[MO1] Obisk je bil namenjen predstavitvi Delovne enote za biodiverziteto in dogovoru za skupno prijavljanje mednarodnih projektov.
Znanstveno srečanje ob zaključku projekta Adricor v Zagrebu
Dvaindvajsetega maja 2024 je bilo v poslovni stolpnici Kraša organizirano znanstveno srečanje ob zaključku projekta Adricor, ki ga vodi prof. dr. Petar Kružić iz PMS zagrebškega vseučilišča. Projekt temelji na znanstvenih in terenskih izkušnjah, pridobljenih pri zbiranju podatkov o koralah v različnih predelih Jadranskega morja, s posebnim ozirom na vpliv podnebnih sprememb.
Vabljeni na Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo!
Ob Svetovnem dnevu oceanov vas v petek, 7. junija 2024 vabimo, da nas obiščete na Dnevu odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.
Udeležite se lahko vodenih ogledov, interaktivnih delavnic za otroke in mladostnike ter zanimivih predavanj in predstavitev.
Plod dolgoletnega sodelovanja v raziskavah otoka Mljeta okronan z objavo
Na podlagi dolgoletnih raziskav ribje favne v Velikem jezeru v okviru Nacionalnega parka Mljet so sodelavci Morske biološke postaje NIB skupaj s hrvaškim kolegom prof. dr. Petrom Kružićem iz zagrebške Univerze in prof. dr. Danijelom Ivajnšičem iz mariborske univerze obelodanili znanstveni prispevek v reviji Frontiers in marine science. Raziskovalce je zanimalo kakšna je ribja združba znotraj koralnega grebena sredozemske kamene korale (Cladocora caespitosa) v primerjavi z bližnjem okoljem s prevladujočo algalno vegetacijo.
Predstavitev znanstvenih revij Annales in Acta Histriae na Morski biološki postaji
V ponedeljek, 25. marca 2024, je v dvorani Morske Biološke postaje potekala predstavitev nove bere znanstvenih revij in sicer ANNALES : Anali za istrske in mediteranske študije. Series Historia Naturalis, 2023, 1-2, ACTA HISTRIAE, 2023, 1-4, ter ANNALES : Anali za istrske in mediteranske študije. Series Historia et Sociologia, 2023, 1-4. Sozaložnika znanstvenih revij, ki so uvrščene v najprestižnejše svetovne znanstvene citatne baze (Web of Science, Scopus), sta Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, Koper in Inštitut IRRIS za raziskave, razvoj in strategije družbe, kulture in okolja.
Tihomir Makovec prejel priznanje Slovenske Potapljaške Zveze
Tridesetega marca 2024 je Slovenska Potapljaška Zveza (SPZ) organizirala skupščino na Bledu (na blejskem gradu). Tega dne so tudi podelili nagrade SPZ. Med nagrajenci je bil tudi naš izjemni sodelavec Tihomir Makovec, ki so mu podelili Bronasto plaketo SPZ. Priznanje je prejel za izjemne raziskave in patente na področju morske biologije.