Vabljeni na Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo!
Ob Svetovnem dnevu oceanov vas v petek, 7. junija 2024 vabimo, da nas obiščete na Dnevu odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.
Udeležite se lahko vodenih ogledov, interaktivnih delavnic za otroke in mladostnike ter zanimivih predavanj in predstavitev.
Svetovni dan meduz
Tudi meduze imajo svoj dan
Ljudje se radi spominjamo posebnih dni, praznujemo mejnike v življenju, proslavljamo obletnice. Morda tu tiči razlog zakaj je toliko dni v letu opredeljenih z različnimi vsebinami; cilj je predvsem boljše poznavanje tematike, ki jo na tak dan obeležujemo. Skoraj vsak dan v letu je posvečen kakšni temi (Days Of The Year), na katero opozarjamo in o njej osveščamo ljudi: od različnih bolezni (hemofilija, multipla skleroza, astma, osteoporoza…) do dni posvečenih Zemlji, spanju, tišini, možganom, ženskam, umetnosti, smehu. Nekateri dnevi pa so posvečeni različnim morskim živalim: delfinom, želvam, kitom, tjulnom, in od leta 2014 tudi meduzam. Slednje 'praznujejo' svoj dan 3. novembra (World Jellyfish Day / November 3, 2023 (anydayguide.com). Kot so zapisali na spletni strani 'je bil mednarodni dan meduz vzpostavljen v počastitev neverjetnim bitjem, ki naseljujejo naš planet že več kot 500 milijonov let'.
Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran (NIB) ob Svetovnem dnevu oceanov
9. junija se je na Morski biološki postaji Nacionalnega inštituta za biologijo odvijal Dan odprtih vrat (DOV MBP-NIB), s katerim obeležujemo 8. junij - Svetovni dan oceanov, ki je bil decembra 2008, z resolucijo generalne skupščine Združenih narodov tudi uradno priznan. Vsakoletna organizacija DOV MBP-NIB sodi pod okrilje programov sodelovanja z UNESCO, in je osrednja promocijska dejavnost Morske biološke postaje Piran.
Tudi letošnji DOV MBP-NIB je uspešno za nami. Gostili smo okoli 300 obiskovalcev. Ponovno so prevladovali učenci in dijaki slovenskih šol, med njimi so bili tudi dijaki gimnazije z italijanskim učnim jezikom Gian Rinaldo Carli Koper ter učenci British International School Ljubljana. Zanje smo priredili 7 različnih tematskih delavnic: Svet v malem, Morje pod mikroskopom, Raznovrstnost morskih organizmov, Spoznajmo školjke, Algni minibar, Znanstvenice, ki so pisale zgodovino ter Delo na raziskovalnem plovilu, in predavanja na temo morja. Ankete o zadovoljstvu, izpolnjene s strani odraslih spremljevalcev, so potrdile izredno zadovoljstvo z izvedbo DOV MBP-NIB in željo po čim večjem številu podobnih dogodkov.
Letošnji DOV MBP-NIB je bil s strani UNESCO odobren tudi kot en od dogodkov pod okriljem Desetletja oceanov (2021-2030). Decembra 2017 je bilo na 72. zasedanju Generalne skupščine ZN razglašeno Desetletja znanosti o oceanih za trajnostni razvoj 2021-2030, s katerim želimo poudariti pomen morij in oceanov. Več kot 70 % površja našega planeta je pokritega z morji in oceani, in kar polovica svetovnega prebivalstva živi na razdalji 60 km od morij in oceanov. In nenazadnje, oceani uravnavajo podnebje, so vsakodnevni prehranski vir milijonov ljudi, proizvajajo približno polovico kisika v naši atmosferi in so dom velikanskega števila rastlin, živali in mikroorganizmov. In prav zato je skrb zanje še tako zelo pomembna in nujna.
dr. Vesna Flander Putrle, organizatorka DOV MBP-NIB in stična točka slovenskega nacionalnega odbora za Desetletje oceanov
Vabljeni na Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran!
Ob Svetovnem dnevu oceanov vas v petek, 9. junija 2023 vabimo, da nas obiščete na Dnevu odprtih vrat Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo.
Udeležite se lahko vodenih ogledov, interaktivnih delavnic za otroke in mladostnike ter zanimivih predavanj in predstavitev.
30. obletnica članstva Republike Slovenije v UNESCO
30. OBLETNICA ČLANSTVA REPUBLIKE SLOVENIJE V ORGANIZACIJI ZDRUŽENIH NARODOV ZA IZOBRAŽEVANJE, ZNANOST IN KULTURO – UNESCO in 30. OBLETNICA USTANOVITVE SLOVENSKE NACIONALNE KOMISIJE ZA UNESCO
V petek, 7. oktobra 2022, je v Bohinju potekalo praznovanje 30. obletnice članstva Republike Slovenije v Organizaciji združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo – UNESCO in 30. obletnice ustanovitve Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. Dogodka smo se udeležili tudi nekateri člani Nacionalnega odbora za Medvladno oceanografsko komisijo in Nacionalnega odbora za Desetletje oceanov.
Informativna zgibanka »NEVARNOSTI V MORJU, KI VEČINOMA TO NISO«
Na Morski biološki postaji Nacionalnega inštituta za biologijo smo pripravili poljudno informativno zgibanko namenjeno širši javnosti in predvsem kopalcem v našem morju. V njej smo pojasnili nekatere od stvari, ki s svojim pojavljanjem odvračajo turiste od kopanja v morju ali jim celo povzročajo strah. To so meduze, rebrače, morski metuljček in morske trave.
Publikacijo smo izdali s finančno podporo Urada za UNESCO (Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport) v okviru programa NO IOC pri Slovenski nacionalni komisiji za UNESCO v letu 2020.
Informativno zgibanko lahko dobite na naslednji povezavi.
Izšla je knjiga "Pol stoletja dolga pot Morske biološke postaje Piran 1969 - 2019"
Morska biološka postaja Piran Nacionalnega inštituta za biologijo (MBP NIB) je edina slovenska raziskovalna enota, ki se ukvarja izključno z raziskavami morskih ekosistemov, ter s pridobljenim znanjem in razumevanjem procesov in sprememb v morju zagotavlja strokovne temelje za trajnostni razvoj morskega in obalnega prostora.
V letu 2019 je minilo 50 let od njene ustanovitve in v ta namen smo zaposleni na MBP NIB delček tega znanja, skupaj s kratkim zgodovinskim pregledom in prgiščem drugih morskih zanimivosti prelili v knjigo. Z njo smo želeli dostojno obeležiti prvih petdeset let obstoja, ter slikovito in jedrnato predstaviti opravljeno delo in spoznanja tako za strokovno kot tudi širšo javnost.
Obeleženje Svetovnega dneva oceanov na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo
SPOROČILO ZA JAVNOST:
Obeleženje Svetovnega dneva oceanov na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo
Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran, 7. 6. 2019
Vabimo vas na Dan odprtih vrat Morske biološke postaje Piran
Nacionalnega inštituta za biologijo,
v petek, 7. 6. 2019, ob Svetovnem dnevu oceanov na temo
''Skupaj lahko zaščitimo in ohranimo naš ocean''
Slanuše ali halofiti Piranskih solin
Po dveh letih nadaljujemo z opisom Piranskih solin, tokrat slanoljubih rastlin, imenovanih tudi slanuše ali halofiti. Fotografije slanuš z opisi so lično predstavljene na izobraževalnih tablicah v okviru projekta Nacionalnega odbora IOC, ki ga financira SNK za UNESCO. Izobraževalno gradivo so pripravili sodelavci NIB-Morske biološke postaje v sodelovanju s KP Sečoveljske soline. Več si lahko ogledate na povezavi.
Uredila: Nives Kovač, Iztok Škornik
Fotografije: Iztok Škornik